Czy manicure hybrydowy powoduje raka?

Czy manicure hybrydowy powoduje raka

Manicure hybrydowy ma co raz więcej zwolenniczek i nic w tym dziwnego – ten rodzaj manicure to prosty sposób na długotrwałe i stylowe pomalowanie paznokci. Jednak, im częściej ten temat jest poruszany tym więcej pojawia się wątpliwości, co do stosowania tej metody.

Czy manicure hybrydowy jest bezpieczny?

W wielu publikacjach na Internecie można przeczytać, że manicure hybrydowy powoduje raka, jest niezdrowy dla naszych paznokci i zdrowia oraz że najlepiej omijać tę formę „pielęgnacji” dłoni szerokim łukiem. W związku z tym pojawia się pytanie: czy porównywanie promieniowania UVA ze słońca z tym z lampy do manicure jest zasadne? Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu. Lekarze zalecają, aby latem unikać szkodliwego światła słonecznego ze względów zdrowotnych. Światło słoneczne emituje bardzo intensywne promieniowanie UVA, które jest znacznie bardziej niebezpieczne niż światło emitowane z lampy UV, która jest wykorzystywana do manicure hybrydowego. Nadmierna ekspozycja ciała na promieniowanie słoneczne może stać się przyczyną zachorowania na groźnego dla zdrowia raka skóry. Wykonując manicure hybrydowy obecnie najczęściej wykorzystuje się lampy LED, które nie emitują promieniowania UVA. Lampy UV do wykonywania manicure hybrydowego emitują bardzo znikomą emisję UVA.

Dla zobrazowania zagrożeń poniżej przedstawiamy kilka interesujących danych liczbowych:

Opalanie w solarium przez 20 minut jest porównywalne z 5-minutową ekspozycją na słońcu. W solarium stosuje się mocne lampy 160-200 W, których w jednej kabinie jest około 50, co daje moc 8000-10000 W. Stylistki paznokci wykorzystują lampy o mocy 24-48 W, natomiast osoby wykonujące manicure hybrydowy w zaciszu domowym często używają lamp o mocy zaledwie 9 W.