Codzienna pielęgnacja twarzy. Prosta droga do pięknej cery.

Autor: Lina Kut

Pielęgnacja twarzy – od czego zacząć?

Codzienna pielęgnacja twarzy to prosta droga do pięknej cery. To w jakiej kondycji jest nasza cera zależy od wielu czynników. Na niektóre z nich, takie jak geny, nie mamy niestety wpływu, jednak możemy wiele zdziałać w przypadku codziennej pielęgnacji twarzy. Od czego należy zacząć? Przede wszystkim od ustalenia, jaką mamy cerę: normalną, suchą, tłustą czy mieszaną. Do każdego w wymienionych rodzajów skóry dedykowane są inne kosmetyki i ważnym jest, aby dostosować je do swojego typu. Wiedząc, jaki mamy typ cery możemy dobrać właściwe kosmetyki oraz zabiegi pielęgnacyjne (domowe lub profesjonalne). Jednak to, czego tak naprawdę potrzebuje nasza skóra powinno ograniczyć się do 5 podstawowych kroków – czynności, które powtarzane codziennie dadzą widoczne efekty.

Pielęgnacja twarzy powinna odbywać się 2 razy dziennie – rano i wieczorem. Rano oczyszczamy skórę po nocnym jej odpoczynku i regeneracji, podczas której pozbywa się ona nadmiaru sebum, wieczorem natomiast oczyszczamy z tego, co nagromadziło się na niej w ciągu całego dnia.

5 kroków pielęgnacji twarzy.

1. Oczyszczanie.

Poprzez oczyszczanie rozumieć należy: demakijaż, czyli jak najdokładniejsze usunięcie makijażu oraz umycie twarzy. Oczyszczając twarz pozbywamy się nadmiaru sebum, martwego naskórka, kurzu i brudu, które są pożywką dla bakterii.

Demakijaż wykonuje się przy pomocy takich kosmetyków jak żel, mleczko lub płyn micelarny. Podczas demakijażu możemy się posłużyć bawełnianymi płatkami kosmetycznymi, które są delikatne dla skóry lub specjalnie dedykowanymi do demakijażu myjkami wielokrotnego użytku.

Mycie twarzy należy wykonywać dedykowanym do swojego rodzaju skóry żelem lub pianką. Dobór kosmetyku jest kluczowy, ponieważ pomaga zwalczyć problemy skórne i powodowane przez nie niedoskonałości. Twarz myć można dłońmi, jak również przy pomocy myjki. Szczególnie wygodnym akcesorium jest gąbka do mycia twarzy o dużej porowatości.

Po zmoczeniu wodą gąbka powiększa swoją objętość, dzięki czemu blokuje wchłanianie nadmiaru kosmetyku i lepiej go spienia. Skóra po umyciu jest dokładnie oczyszczona i lekko złuszczona, ponieważ materiał gąbki pozwala na subtelne ściągnięcie martwego naskórka (nie uszkadzając przy tym skóry i nie ścierając jej „żywych” warstw; dlatego też gąbka jest bezpieczna również dla osób z delikatną i naczynkową cerą). Myjka ma wygodny kształt, ułatwiający dotarcie we wszystkie zagłębienia twarzy; posiada również wygodną kieszonkę, która ułatwia trzymanie myjki. Należy pamiętać o odpowiedniej higienie akcesoriów, którymi zmywamy makijaż i myjemy twarz.

Po każdorazowym ich użyciu należy je dokładniej wymyć, wypłukać użyte kosmetyki i pozostawić do wyschnięcia w bezpiecznym i czystym miejscu.

2. Złuszczanie.

Peeling, jeżeli nie wykonujemy go wspomnianą wyżej gąbką lub innym akcesorium należy robić przy pomocy kosmetyków peelingujących, średnio 3-4 razy w tygodniu. Wrażliwa i naczynkowa skóra wymaga użycia peelingu enzymatycznego, w pozostałych przypadkach można używać peelingów ziarnistych.

3. Tonizacja.

Kwestia, która jest niestety bardzo często pomijana. A szkoda. Ta prosta czynność przy pomocy jednego tylko kosmetyku daje wiele korzyści. Pomijanie tonizowania skóry wynika z błędnego przeświadczenia, że płyn micelarny może zastąpić tonik, co niestety nie jest prawdą. Tylko tonik przywraca skórze kwaśne PH, które jest dla niej naturalnym.

4. Odżywianie.

Skórę odżywić można na wiele sposób, między innymi odpowiednio zbalansowaną dietą i regularnymi ćwiczeniami, jednak nie zaszkodzi wspomóc się witaminowymi maseczkami do twarzy, esencjami lub serum. Wybierając odżywiające kosmetyki zwrócić uwagę należy na to, by miały bogaty skład odżywczy.

             

5. Nawilżanie.

Ostatni krok do pięknej cery to delikatny krem nawilżający, który stosować należy rano i wieczorem (kremy na dzień różnią się nieco od kremów na noc, jednak z powodzeniem możemy używać dobrego kremu uniwersalnego). Krem do twarzy pozwala nawilżyć cerę, chroni ją przed szkodliwymi promieniami UV, odżywia, natłuszcza oraz matowi skórę.

Negatywne skutki niestosowania się do tych pięciu czynności mogą nie być widoczne od razu, jednak po pewnym czasie będą boleśnie widocznie odbić się na naszej cerze. Tych 5 czynności to niewielki wysiłek, a efekty mogą być dla nas zbawienne.

Co zapamiętać:

• aby mieć zdrową i piękną skórę należy codziennie wykonywać pięć prostych czynności pielęgnacyjnych,

• należy pamiętać o pielęgnacji twarzy rano i wieczorem,

• należy używać delikatnych kosmetyków dopasowanych do naszej cery,

• dobrze jest wspomóc się w codziennej pielęgnacji odpowiednimi akcesoriami do demakijażu i mycia, takimi jak myjki i gąbki.

Komentarze

Zostaw komentarz

* Pola wymagane

Captcha