Pielęgnacja rzęs. Jak dbać o rzęsy, by były zdrowe?

Pielęgnacja naturalnych rzęs - dlaczego jest tak ważna?

Pielęgnacja rzęs nie jest problemem, który spędza nam sen z powiek. Gdy mówi się o pielęgnacji, zazwyczaj kojarzy się to nam z dbaniem o skórę twarzy, z włosami i paznokciami. W końcu to najważniejsze dla nas płaszczyzny: zadbane dłonie z pięknym manicure hybrydowym, promienna twarz z idealnym makijażem oraz lśniące i zdrowo wyglądające włosy. Ale skoro tak wiele kobiet marzy o hollywoodzkich, gęstych i długich rzęsach, czemu nie miałybyśmy zainteresować się ich kondycją i zdrowiem? Zwłaszcza, że nie jest to nowy pomysł, ponieważ rzęsy były obiektem podziwu już w starożytności.

Egipcjanki już 4000 lat przed naszą erą przyciemniały rzęsy domową mieszkanką (taką naszą dzisiejszą henną), w której składzie był węgiel i miód. To, że pojawiła się tak wcześnie w dziejach ludzkości nie powinno dziwić – pomalowane rzęsy nadają oczom wyjątkowej oprawy, która wpływa na nasza atrakcyjność. Wybór wspomnianych dwóch składników jest bardzo trafny: węgiel barwi rzęsy na czarno, natomiast miód jest znany ze swoich leczniczych i pielęgnacyjnych właściwości (jest składnikiem wielu kosmetyków).

Nasze rzęsy narażone są na szkodliwe czynniki zewnętrze, tak samo jak nasze włosy czy skóra. Osłabia je codzienne tuszowanie maskarą, a następnie przecieranie ich w celu demakijażu, używanie zalotki, demakijaż, który jest niedokładny i pozostawia na delikatnych włoskach resztki ciężkiego tuszu, jak również zabiegi, mające na celu przedłużenie lub zagęszczenie sztucznymi rzęsami (nie tylko obciążają na długo nasze naturalnie lekkie rzęsy, ale wpływają negatywnie na zdrowie ich i skóry powiek poprzez używane podczas zabiegu kleje). Te wszystkie czynniki przyczyniają się do osłabienia rzęs, które wolniej rosną i stają się łamliwe.

Jak pielęgnować rzęsy?

Najlepszym sposobem na piękne i zdrowe rzęsy jest jak najmniejsze ingerowanie w ich cykl życia, który trwa 3-4 miesiące. Podczas tego dość krótkiego okresu łatwo jest doprowadzić do osłabienia włosów. Są jednak sposoby na to, by poprawić i utrzymać rzęsy w dobrej kondycji. Najprostszą i najskuteczniejszą metodą jest stosowanie odpowiednich odżywek. Środkiem używanym jeszcze przez nasze pra pra pra babki (a nawet i jeszcze wcześniej) jest olejek rycynowy, którego cudowne właściwości mają zbawienny wpływ na poziom i szybkość regeneracji włosów, co przekłada się na ich stan – wzmocnione rzęsy stają się ciemniejsze i grubsze. Olejek jest dość rzadki i jego aplikacja może być problematyczna, ale wystarczy, że zaopatrzymy się w szczoteczkę do rozczesywania rzęs (może być to oczyszczona z tuszu szczoteczka z maskary). Wystarczy nanieść niewielką ilość odżywki na szczoteczkę i przeczesać nią rzęsy, tak jakbyśmy je malowały. Grzebyki i szczoteczki do rzęs można kupić w każdej drogerii. Są to akcesoria wyjątkowo pożyteczne, ponieważ, dzięki cienkiemu, skręconemu włosiu delikatnie rozdzielają rzęsy. Dobrze jest używać ich do przeczesywania rzęs przed ich pomalowaniem oraz po nałożeniu tuszu, co pozwoli rozdzielić sklejone kosmetykiem włoski.

                         

Poza klasycznym olejkiem rycynowym na rynku znaleźć można naprawdę dużo fantastycznych odżywek do rzęs. Przy ich wyborze kierować należy się ich ingredientami, ponieważ właściwe zestawienie składników pozwoli nie tylko na ozdrowienie i odbudowę naszych rzęs, ale i na stymulację ich wzrostu. Składnikami, na które warto zwrócić uwagę są: kwas hialuronowy, witamina B12, pantenol, biotyna oraz nanopeptydy.

Pielęgnacja naturalnych rzęs w kilku prostych krokach:

• używaj zalotki ostrożnie i sporadycznie (podkręcone rzęsy są piękne i powiększają optycznie oczy, jednak stają się również łamliwe)

• usuwaj dokładnie makijaż (resztki makijażu mogą spowodować zatkanie mieszków włosowych, co powoduje wypadanie rzęs)

• używaj delikatnych kosmetyków do demakijażu (nie podrażniają skóry i delikatnych włosów rzęs)

• nie używaj wodoodpornego tuszu do rzęs na co dzień (mocno obciąża rzęsy)

• używaj odżywek (pomogą w regeneracji i wzroście rzęs)

Pielęgnacja rzęs to bardziej rady, jak nie postępować niż wskazówki, jak należy postępować. Świadczy to o tym, że pielęgnacja rzęs nie jest trudna, problematyczna, ani skomplikowana. Ponadto jest znacznie tańsza niż pielęgnacja chociażby skóry twarzy (pianki, maseczki, serum, kremy, kwasy, ect.). Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, by mieć naprawdę piękne, gęste i zdrowe rzęsy.